Barkod Tescili

Barkod Tescili

Barkod Sistemine geçmenin ilk adımı, Barkod Numarası (GTIN) alınmasıdır. Barkod Numarası, ticari ürünlerinizin Dünya’da benzersiz olarak tanınmasını sağlar. Barkod Numaraları GS1 tarafından verilir.

Barkod Numarası (GTIN), ticari ürünlerin üzerinde barkodlara basılmış şekilde yer alan ve her tip ürünü ayrı ayrı tanımlayan numaradır.

Barkod Kodları, belirli bir ürünü temsil eden belirli bir çizgi şablonuyla birlikte sayılardan oluşan tek tür bir koddur. Bu kodlar perakende satış merkezlerinde bulunan optik okuyucular (Barkod Cihazları) tarafından taranacak şekilde tasarlanır.

Barkodlarla ilgili olarak çeşitli terimlerin kafa karıştırdığına şahit olduk. Yukarıda GTIN Numarası ile ilgili bilgi verdik. Dilerseniz diğer barkod türleri ve terimleri ile ilgili kısa bir bilgi paylaşalım.

UPC – Evrensel Ürün Kodları

ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda – ve daha birçok ülkede genellikle Evrensel Ürün Kodları (Universal Product Code – UPCs) olarak bilinen barkodları kullanıyorlar.

EAN – Uluslararası Ürün Numaraları 

Avrupa’daki tüccarlar ve dünyanın dört bir yanındaki başka ülkelerde, genellikle Uluslararası Madde Numarası (EAN) olarak bilinen ve eskiden Avrupa Ürün Numarası olarak bilinen bir barkod türü kullanılır.

ISBN – Uluslararası Standart Kitap Numaraları

Kitaplar sıklıkla EAN barkodlarıyla uyumlu olan Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) barkod biçimini kullanır.

ISSN – Uluslararası Standart Sürekli Yayın Numarası 

Belirli bir süreli yayın için oluşturulan ve süreli yayının adına bağlı 2 küme ve 8 haneden oluşan uluslararası bir numaralama sistemidir.

Bilgilendirme: Ülkemizde Kitap, dergi ve benzer süreli yayınlar için alınması gereken ISBN ve ISSN numaraları, Kültür ve Turizm Bakanlığı – Kütüphaneler Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir. 0312 309 90 01 ve 309 90 05 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz.
Sonuç olarak tedarik zincirinin herhangi bir noktasında fiyatlandırılan, sipariş edilen veya faturalandırılan ve önceden tanımlanmış bilgilere ihtiyaç duyulan bir ürünü tanımlamak için Küresel Ticari Ürün Numarası (GTIN) kullanılır. Ticaretinizin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için Barkod Tescili ve kurumsal barkod uygulamaları konusunda en yüksek kalitede danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Alakalı Makaleler

Şubat 29, 2020

FSSC 22000 Belgesi

Temmuz 16, 2017

Marka Tescili

Temmuz 16, 2017

Barkod Tescili