Kosher Belgesi Nedir?

Kosher Belgesi Nedir?

Kosher belgesi alınması için başvuruda bulunan firmanın hammaddeleri, son ürünleri, içecekleri, ürüne kattığı suyu, ürünün hazırlandığı ekipman ve yemek servis sağlayıcıları sıkı bir kontrolden geçtikten sonra yetkili sertifikasyon kuruluşundan ‘’onay mührü’’ alması ile elde edilir. Kosher belgesi oldukça detaylı bir çalışma yapıldıktan sonra müracaat eden firmaya verilir. Bu kadar detaylı inceleme yapılmasının nedeni, kurallar gereği ürünün imalatında kullanılan bütün girdilerin de kosher kriterlerini karşılaması gerektiğidir.
Kosher belgesi alınması ile ilgili firmanı üretiminin, tam anlamıyla dini Yahudi hukukunun ölçüsü olarak kullanılan Shulchan Aruhkh’ta bildirilen Kashrut standartlarına uygun olduğu belgelenmiş olur.
Kashrut Musevi inancında belirtilen bir nevi beslenme yasası olarak da tanımlanabilir. Kosher belgesi olan ürünlerin üzerinde ‘’K’’ harfi bulunabilir.

Kosher Belgesi Neden Gereklidir?

Kosher belgesi alınması için denetleyici firma, üretici firmayı çeşitli zamanlarda denetime tabii tutar. Denetimler üretici firmaya haber verilmeden ani baskınlar şeklinde yapılır. Böylece şirketin sürekli olarak aynı uyumlu düzende çalışıp çalışmadığı denetlenir. İlgili firma üretim ya da son ürün kalitesinde bazı değişiklikler yaptığı takdirde, daha önce almış olduğu Kosher belgesi iptal edilebilir.
Kosher sertifikalı bir ürün öncelikle Yahudi müşterileri ürünün gıda güvenliğine uygun olduğuna ikna eder.  Üstelik yapılan piyasa araştırmaları Yahudi olmayan pek çok insanın da, güvenli gıda tüketmek amacı ile Kosher sertifikası bulunan ürünleri terci ettiğini gösteriyor.
Bir üründe Kosher belgesi olması, tüketiciye ürünün güçlü denetimlere tabii tutularak üretildiği bilgisini verir.  Bu nedenle de Kosher belgesi bulunan ürün tüketicilerin daha fazla güvenini kazanmaktadır. Kosher gıda üretim maddeleri ile helal ürünler standardı hemen hemen aynı maddeleri içerdiği için pek çok Müslüman tüketici de Kosher belgeli ürünleri satın alarak tüketmeyi uygun bulmaktadır.

Kosher Belgesi Kimler İçin Gereklidir?

Yukarıda anlatılan bilgilerin ışığında Kosher belgesi bulunan ürünün geniş bir pazar payına sahip olduğu açıkça görülmektedir. Gıda üretimi yapmak isteyen şirket, özellikle de uluslararası sahada ihracat yapmayı da hedefleri arasında bulunduruyorsa Kosher sertifikası alması ona büyük bir avantaj sağlar. Koşher Belgesi danışmanlık kuruluşu olarak Koşher Belgesi denetimi öncesi ve sonrasında sizlere en yüksek kalitede danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Kosher Belgelendirmesi konusunda danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Alakalı Makaleler

Mayıs 25, 2020

Kosher Belgesi Nedir?

Mayıs 24, 2020

GMP Belgesi Nedir?