Kosher Belgelendirme

Kosher Belgelendirme

Kosher pazarı, 13 milyar dolar değerinde olan ve her yıl yüzde 10’dan fazla gelişen gıda endüstrisinin en hızlı büyüyen segmentidir. Bir şirketin ürünleri veya şirketin kendisi Kosher sertifikalı olduğunda, şirketin ürün veya hizmet sunduğu müşterileri, şirketin temizlik, saflık ve kalite konuları dahil olmak üzere sıkı bir Kosher gıda politikasına uyumluluk sağladığını anlamaktadır.

Kosher Belglendirme Neden Bu Kadar Önemlidir?

Kosher sertifikalı ürün satın almak dünyanın her yerinden insan için bir öncelik haline gelmiş durumdadır. Zira, insanların inandığı dinler ne olursa olsun, gıda temizliği, içeriğ ive hazırlanış biçimi dini açıdan da önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Kosher’ın neden önemli olduğunu şu şekilde özetleyebiliriz:
Kalite: Her 5 müşteriden 3’ü daha yüksek kalite ve daha fazla gıda güvenliği için Kosher belgeli ürün satın almaktır. Ürünlerin sertifikalı olması, sıkı denetimlerden geçtiklerini ve Kosher değerlerinin zirvesinde üretildiğini göstermektedir.
İnanç: Kosher yasaları, dünya nüfusunun beşte birinin önemsediği dini beslenme kurallarını yerine getirmektedir. Zira, dindar Yahudiler, Müslümanlar ve dünyadaki diğer birçok dinine sadık insan, dini yükümlülüklerini yerine getirmek için Kosher ürünleri satın almaktadır.
Sağlık: Kosher Belgelendirme ‘nin en hassas ve önemli konularından biri de sağlıktır. Çünkü Kosher sertifikası bulunan bir ürünün içerisine, insan sağlığına zararlı olan hiçbir madde bulunmamaktadır.

Kosher Belgelendirme Süreci

Kosher Belgesi almak isteyen şirketlerin izlemesi gereken adımları şu şekilde özetleyebiliriz:
  • Başvuru: Kosher belgesi almak için akredite bir belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılması gerekmektedir.
  • Danışmanlık: Kosher belgesinin hangi ürün veya süreçlere verilmesi gerektiği, şirket talep ve ihtiyaçlarının belirlenmesi vb. gibi konuları daha kapsamlı konuşabilmek için başvuru sahibi şirkete bir danışman atanmaktadır
  • Tekliflendirme: Kosher Belgelendirme teklifleri, tüm sertifika paketini kapsayan yıllık ücret olarak verilmektedir. Belgelendirme ücretleri, talep edilen çalışmanın kapsamına göre belirlenmektedir.
  • Şirket Ziyaretleri ve Data Analizi: Bu adımda başvuru sahibi işletmeye ziyaretler düzenlenmekte ve bu ziyaretlerde yerinde denetim ve kontroller yapılmaktadır.
  • Anlaşma: Ziyaretlerin olumlu geçmesi ve başvuru sahibi şirketten istenen evrakların doğru bir şekilde temin edilmesi ile beraber sertifikasyon süreci tamamlanmaktadır.
Kosher sertifikası, gıda üreten işletmelerin sahip olması gereken önemli sertifikalardan birisidir. Danışmanlarımızdan destek alınız.

Alakalı Makaleler

Mayıs 25, 2020

Kosher Belgesi Nedir?

Mayıs 24, 2020

GMP Belgesi Nedir?