Helal Belgesinin Faydaları

Toplumumuzda tüketicilerin satın alma konusunda kararlarını etkileyen unsurların başında gıda güvenliği, ürün ve hizmetin kalitesi ürünün fiyatı, ürünün menşei gibi konularının yanı sıra dini inançlar ve kimlikler gelir. İslam dini de diğer dinler gibi pek çok kurala sahip dinlerin arasında bulunur. Helal belgesi, tarafsız ve işin ehli olan bir kurumca üretim sürecinin helal standartlar olarak belirlenen kurallara göre işleyip işlemediğinin kontrol edilmesi sonucunda firmalara verdiği onaylanmış bir belgedir. Günümüzde helal belgesi denilince akla ilk gelen sektör gıda sektörüdür. Fakat helal belgesi sektörü sadece gıda ile de sınırlanamaz. Deriye temas eden kremlerin, diş macunlarının ve kozmetikte kullanılan ürünlerin de helal belgelendirmesi yapılır. Bundan dolayı helal belgelendirmenin çok geniş sektöre hitap ettiği bilinmekte ve Helal Belgesi Faydaları da oldukça fazladır.

Helal Belgesi Faydaları

Helal belgesinin varlığı hem üreticiye hem de tüketici ile aradaki güven ilişkisinin sağlanması açısından çok faydalı olduğu bilinir. Helal Belgesi Faydaları şu şekilde sıralanabilir.
  • Üretim yerinde Helal Belgesi bulunması üretici ve tüketici arasında bir güven bağı oluşmasını sağlar.
  • Uluslararası geçerliliği kanıtlanmış olan ISO 22000 belgesinin standardını referans alarak yapılan üretimin kanıtı olan helal belgesi üreticilerin daha kaliteli ve güvenli bir şekilde üretim yapmalarını sağlar.
  • Üretici bakımından kendi ürünlerini küresel pazarda oldukça yeri bulunan “helal gıda” pazarına arz etme fırsatı sunar.
  • Küresel pazarda artan Helal Belgeli ürünlere olan talep içerisinde, üreticinin rekabet gücünü korumasına da olanak verir.

Helal Belgesi’nin Önemi

Helal Belgesi hakkında yapılan pazar araştırmalarına göre helal gıdanın küresel gıda sektörünün yaklaşık %20’sini ulaştırdığı belirlenmiştir. Etik olmasının yanında güvenilir de olması sebebi ile Müslüman olmayan tüketicilerin de helal gıda tercih etmesi sebebi ile oldukça talep edilen ürünlerdir. Mesela İngiltere ülkesinde 2 milyon Müslüman yaşamasına karşılık helal belge sahipli et satışının 6 milyon kişiye ulaştığı bilinir. Ayrıca ülkemizde ortalama 15 milyar dolar gibi bir fiyata yaklaşan helal gıdanın pazarı, her yıl bir önceki yıla göre %100 büyüdüğü sektör temsilcileri tarafından bildirilmiştir. Bu veriler bile bize Helal Belgesi Faydaları konusunun ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Alakalı Makaleler